środa, 6 lipca 2022 roku

Pana Andrzeja Gogolę

Koło przyrodnicze

Dodano: czwartek, 28 października 2021 roku
Podczas październikowych spotkań koła przyrodniczego uczestnicy wykonali szereg ciekawych aktywności. W środowe jesienne popołudnia, chętni uczniowie klas IV-VI, którzy pasjonują się przyrodą, dowiedzieli się m.in. czym jest odczyn pH oraz jak chemicznie można go zbadać. Przy pomocy papierków wskaźnikowych identyfikowali odczyn kwaśny, zasadowy i obojętny m.in. w roztworach sody oczyszczonej czy kwasku cytrynowego.

Członkowie koła wspólnie wykonali także doświadczenia „Chemiczny wulkan” czy „Lampa lawa”. Poznali zjawisko napięcia powierzchniowego i eksperymentalnie sprawdzili je wykonując tzw. „Uciekający pieprz”. Ponadto przekonali się, jak w kryminalistyce nazywa się technika z pogranicza genetyki, badająca indywidualną dla każdego człowieka (nawet dla niemalże identycznych bliźniąt jednojajowych) cechę – odcisk palca.

Dodatkowo wykonali i rozpoznali rodzaj swojego odcisku, dzięki informacjom poznanym podczas wirtualnej wizyty w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni i obejrzeniu fragmentu odcinka „Zdalnego EXPERYMENTu” poświęconego właśnie Laboratorium detektywistycznemu. Jak to z przyrodą bywa, nie zabrakło również jakże interesujących obserwacji mikroskopowych.

Po zapoznaniu z budową mikroskopu optycznego, uczniowie dokonali obserwacji gotowych preparatów, m.in. kleszczy, igły sosny czy tkanki mięśniowej, po czym samodzielnie wykonali własne preparaty. Oglądanie liścia spichrzowego cebuli, widocznych w nim ścian komórkowych i jąder komórkowych, a następnie aparatów szparkowych (niezbędnych do przeprowadzania wymiany gazowej) wyizolowanych ze źdźbeł trawy, sprawiły Młodym Przyrodnikom niezłą frajdę! W listopadzie ruszamy z kolejną dawką przyrodniczej wiedzy.

Angelika Raether